مرجع تخصصی تهویه البرز فن ایران (صنعتی/ مطبوع)

طراحی و ساخت سیستم های تهویه صنعتی/ هواکش های صنعتی / وسایل تصفیه کننده هوا / سیستم تهویه ماشین آلات / مشاوره جهت ساخت سیستم تهویه / طراحی تجهیزات تهویه صنعتی/ طراحی تهویه مطبوع

مرجع تخصصی تهویه البرز فن ایران (صنعتی/ مطبوع)

طراحی و ساخت سیستم های تهویه صنعتی/ هواکش های صنعتی / وسایل تصفیه کننده هوا / سیستم تهویه ماشین آلات / مشاوره جهت ساخت سیستم تهویه / طراحی تجهیزات تهویه صنعتی/ طراحی تهویه مطبوع

مرجع تخصصی تهویه البرز فن ایران (صنعتی/ مطبوع)

این وبلاگ از 16 تیر ماه 94 در زمینه سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) برای افزایش سطح ایمنی و بهداشت در صنایع راه اندازی شده است. و فعالیت اصلی آن در زمینه سیستم های تهویه صنعتی و تهویه مطبوع و دریافت سفارشات برای طراحی این سیستم ها می باشد. علاوه بر این در دیگر زمینه های ایمنی مانند ممیزی ها و مشاوره نیز فعالیت دارد(سعی شده است مطالب موجود در وبلگ نیز پوشش مناسب در مورد ایمنی و بهداشت داشته باشند.)
همچنین از همه عزیزان و بازدید کنندگان و همکاران تقاضا دارم اخلاق حرفه ای را چه در زمینه کپی برداری از مطالب و چه در درخواست طراحی سیستم و یا دیگر موارد حفظ نمایند.
تلفن تماس : 09379873875 پیمان فر (کارشناس ایمنی صنعتی)
ایمیل : safety@vatanmail.ir
ایمیل2: arsalan.1731@gmail.com

نظرسنجی

مدیریت HSE پیمانکاران بر اساس راهنمای OGP

سه شنبه, ۲۲ دی ۱۳۹۴، ۰۸:۴۸ ق.ظ

آمارها و سوابق HSE معمولا بر این نکته دلالت دارند که پرسنل پیمانکاران بیش از پرسنل کارفرما در معرض رویدادها و آسیب ها قرار دارند و از طرفی کمتر نسبت به خطرات بالقوه کارگاه اشراف دارند . به همین دلیل برقراری تعامل صحیح ، منصف و کاربردی ما بین سیستم مدیریت HSE کارفرما و پیمانکار از اهمیت ویژه ای برخودار است .
آمارها و سوابق HSE معمولا بر این نکته دلالت دارند که پرسنل پیمانکاران بیش از پرسنل کارفرما در معرض رویدادها و آسیب ها قرار دارند و از طرفی کمتر نسبت به خطرات بالقوه کارگاه اشراف دارند . به همین دلیل برقراری تعامل صحیح ، منصف و کاربردی ما بین سیستم مدیریت HSE کارفرما و پیمانکار از اهمیت ویژه ای برخودار است .

با شتاب گرفتن فرایند حضور شرکت های پیمانکاران در صنعت و واگذاری عملیات اجرایی به ایشان ، برقراری یک سیستم مدیریت کارآ در این خصوص را الزامی می نماید . تعدد پیمانکاران ، تداخل کاری و اختیارات محدود ، عدم تعامل مناسب مابین کارفرما و پیمانکار و تفاوت در سطح میزان تعهد و راهبردی ایشان ، ابهام در شرح وظایف ، مسئولیت ها و اختیارات افراد و لذا عملکرد متفاوت منجر به افزایش سطح ریسک و میزان رویداد ها و خسارات ناشی از کار در یک مجموعه می گردد .

راهنمای سازمان بین المللی تولید کنندگان نفت و گاز (OGP) ، فازهای مختلف فرایند انتخاب پیمانکار را تا عقد قرارداد ، تحویل نهایی کار و برچیدن و ارزیابی عملکرد پیمانکار را از منظر مدیریت HSE تشریح می نماید .

مراحل مختلف این فرایند به شرح زیر می باشد :

طرح ریزی :

شامل ارائه دامنه کار ، تشریح مدل و روش اجرای قرداد ؛ تعیین مسئولیت های کارفرما ، پیمانکار و سازمان های ذیربط ؛ شناسایی و ارزیابی خطرات و ریسک ها ؛ محدودیت های جغرافیایی ؛ سطح امنیت و بهداشت و تعاملات اجتماعی منطقه و محل اجرای قرار داد .

  1. ارزیابی توانایی مدیریت HSE پیمانکار

شامل تعیین معیارها و ملاک های ارزشیابی HSE ، تهیه لیست شرکت کنندگان در مناقصه ؛ غربال گری پیمانکاران مناسب از منظر مدیریت ریسک های HSE و توانایی اجرای قرارداد به صورت ایمن .

در این مرحله کارفرما پرسشنامه ای برای ارزیابی توانایی و سطح مدیریت HSE پیمانکاران تهیه  می نماید که پیمانکار می بایستی آن را پاسخ داده و جهت بررسی به کارفرما عودت نماید . ارزیابی نهایی پرسشنامه می تواند به صورت کمی و یا کیفی انجام پذیرد .

3 . اسناد مناقصه و اعطای قرار داد .

شامل تهیه اسناد مناقصه ، تعیین معیارها و شاخص های ارزشیابی پیمانکاران ؛ ارزیابی برنامه مدیریت HSE پیمانکاران به لحاظ توانایی های مالی ؛ فنی و عملکرد کارهای انجام شده قبلی ایشان ….

در این مرحله قبل از انتخاب نهایی پیمانکار و اعطای قرارداد ؛ کارفرما جلساتی را با پیمانکاران واجد صلاحیت برگزار می نماید . این جلسات برای ارزیابی نهایی تناسب برنامه مدیریت HSE پیمانکار نسبت به ابعاد و الزامات  HSE قراردادی و قانونی ، رفع ابهامات موجود و احتمالی و تطابق سنجی یا سیستم مدیریت HSE کارفرما می باشد .

پایان این مرحله ، انتخاب پیمانکار اصلح و واجد شرایط و نهایتا عقد قرارداد می باشد .

4 : تجهیز کارگاه

پس از عقد قرارداد و پیش از شروع کار جلسه ای برای هماهنگی بیشتر مابین کارفرما و پیمانکار برگزار می گردد . مبحث HSE شامل اظهار نظر انتظارات کارفرما ، برنامه ها و دستورالعمل های HSE و ارزیابی از خطرات و پیامدها نیز از بندهای مهم این جلسات می باشد . این مرحله شامل استقرار کارکنان ، تجهیز کارگاه ، اجرایی نمودن برنامه مدیریت کلاس های آموزش بدو ورود و تشریح برنامه مدیریت HSE و ممیزی اولیه کارگاه از نقطه نظر HSE می باشد .

5: اجرا

شامل اجرای قرارداد مطابق با برنامه مدیریت HSE و الزامات قانونی و قراردادی می باشد . برنامه مدیریت HSE می بایستی با توجه به پیشرفت پروژه و منطبق با ریسک های ناشی از فعالیت های جدید توسط پیمانکار به روز گردد . در طول اجرای قرار داد ، با توجه به پیچیدگی و نوع کار ، نوع و روش اجرای قرارداد و تعهدات طرفین و ریسک های مرتبط سطوح مختلفی از نظارت و بازرسی توسط کارفرما ، نقش افراد و میزان مسئولیت ها تعیین و اجرایی می گردد .

انجام بازرسی و ممیزی های داخلی و خارجی HSE پیمانکار در طول اجرای قرارداد توسط نمایندگان کارفرما و پیمانکار و اشخاص ثالث ارزیابی دقیقی از تطابق عملکرد HSE پیمانکار نسبت به الزامات قراردادی و قانونی می نماید .

6 : برچیدن کارگاه

این مرحله شامل بازنگری مجدد خطرات و مدیریت ریسک ناشی از فعالیت های جدید مرتبط با برچیدن و جمع آوری کارگاه می باشد . در این مرحله به دلیل ریزش و کاهش تعداد کارکنان و در نتیجه تمرکز بیشتر افراد برای یافتن مشاغل جدید ، ترخیص تجهیزات و ماشین آلات ؛ ترخیص پیمانکاران خدماتی و فرعی ……. احتمال وقوع حوادث را افزایش می یابد .

بازنگری برنامه مدیریت HSE ؛ تمرکز دقیق و حساس بر مدیریت تغییر ، واکنش در برابر شرایط اضطراری ، روش های اجرایی بازسازی و تثبیت کارگاه و همچنین مدیریت پسماند می بایستی از جمله دغدغه های مدیریت پروژه به خصوص در این مرحله باشد .

7 : ارزیابی نهایی

شامل ارزیابی عملکرد HSE پیمانکار در طول زمان اجرای قرارداد و تهیه گزارش نهایی برای مدیریت به عنوان مرجعی برای اعطای قراردادها و کارهای آتی می باشد .منبع: http://www.acgih.ir/hse-management-contractors-by-ogp-guide  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۹۴/۱۰/۲۲
  • ۴۲۹ نمایش
  • ارسلان پیمان فر

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی