مرجع تخصصی تهویه البرز فن ایران (صنعتی/ مطبوع)

طراحی و ساخت سیستم های تهویه صنعتی/ هواکش های صنعتی / وسایل تصفیه کننده هوا / سیستم تهویه ماشین آلات / مشاوره جهت ساخت سیستم تهویه / طراحی تجهیزات تهویه صنعتی/ طراحی تهویه مطبوع

مرجع تخصصی تهویه البرز فن ایران (صنعتی/ مطبوع)

طراحی و ساخت سیستم های تهویه صنعتی/ هواکش های صنعتی / وسایل تصفیه کننده هوا / سیستم تهویه ماشین آلات / مشاوره جهت ساخت سیستم تهویه / طراحی تجهیزات تهویه صنعتی/ طراحی تهویه مطبوع

مرجع تخصصی تهویه البرز فن ایران (صنعتی/ مطبوع)

این وبلاگ از 16 تیر ماه 94 در زمینه سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) برای افزایش سطح ایمنی و بهداشت در صنایع راه اندازی شده است. و فعالیت اصلی آن در زمینه سیستم های تهویه صنعتی و تهویه مطبوع و دریافت سفارشات برای طراحی این سیستم ها می باشد. علاوه بر این در دیگر زمینه های ایمنی مانند ممیزی ها و مشاوره نیز فعالیت دارد(سعی شده است مطالب موجود در وبلگ نیز پوشش مناسب در مورد ایمنی و بهداشت داشته باشند.)
همچنین از همه عزیزان و بازدید کنندگان و همکاران تقاضا دارم اخلاق حرفه ای را چه در زمینه کپی برداری از مطالب و چه در درخواست طراحی سیستم و یا دیگر موارد حفظ نمایند.
تلفن تماس : 09379873875 پیمان فر (کارشناس ایمنی صنعتی)
ایمیل : safety@vatanmail.ir
ایمیل2: arsalan.1731@gmail.com

نظرسنجی

اندازه گیری تنش گرمایی

دوشنبه, ۶ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۹:۵۴ ق.ظ

اندازه گیری تنش گرمایی (Heat Stress Measurement)

تنش گرمایی را می توان با استفاده از عوامل جوی و فیزیکی محیط و سپس ارزشیابی اثر آنها بر بدن بررسی کرد. این کار معمولا با استفاده از یک شاخص مناسب انجام می شود. عوامل جوی متفادوتی در ارزشیابی تنش گرما صنعتی دخیل می باشد:


1. دمای خشک (Dry Bulb Temp) :

دمای خشک یکی از ساده ترین عوامل قابل اندازه گیری است و عبارتست از دمای اندازه گیری شده هوا با دماسنج. دمای مورد قبول در واحد SI سلسیوس و کلوین می باشد و واحد در سیستم امپریال فارنهایت است که رابطه آنها به شکل زیر است:


K = C + 273.15

F = 1.8C + 32

2. دمای تر طبیعی (Natural Wet Bulb Temp) :

به دمایی که توسط دماسنجی که محفظه جیوه و یا مایع نشان گر آن با یک پارچه یا پنبه خیس پوشانده می شود و در جریان هوا قرار می گیرد دمای تر طبیعی گویند.


3. دمای تر چرخان (Wet Bulb Temp) :

وقتی که دما سنج گفته شده در حالت قبل در معرض جریان هوای اجباری قرار گیرد این دما قابل اندازه گیری می باشد.دمای تر معمولا توسط رطوبت سنج اندازه گیری می شود. رطوبت سنج دارای دو دماسنج می باشد که یکی برای اندازه گیری دمای تر و یکی برای اندازه گیری دمای خشک به کار می رود. عمل چرخاندن دماسنج یا به وسیله دست انجام می شود یا به وسیله موتور الکتریکی. که نوع دستی آن خطای قابل توجهی دارد.


4. سرعت جریان هوا (Air Velocity) :

سرعت جریان هوا بر حسب فوت بر دقیقه یا متر بر ثانیه گویند. این عامل در تبادل گرما بین محیط و فرد اثر گذار است چون در انتقال حرارت از طریق همرفت و تبخیر بسیار حائز اهمیت می باشد.


5.گرمای تابشی (Radiant Heat) :

عبارتست از بار گرمایش خورشید و تابش های مادون قرمز بر بدن فرد. این گرما توسط دماسنج گویسان اندازه گیری می شود.این دماسنج به شکل یک کره سیاهرنگ مسی به قطر 15 سانتی متر می باشد که داخل آن یک دماسنج معمولی قرار دارد. این دماسنج دمای ناشی از گرمای تابشی را مستقیما اندازه گیری میکند. 

این دما در برآورد شاخص WBGT مورد استفاده می باشد.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی